L'independentisme carrega contra la gestió de l'Estat arran del col·lapse de Rodalies
Dos accidents de tren de Rodalies, un dels quals amb un mort i una quarantena de ferits, han provocat l'aturada del servei a Catalunya. I això ha desencadenat un reguitzell de reaccions polítiques, amb l'independentisme carregant amb duresa contra la gestió de l'Estat de les infraestructures ferroviàries. Junts ha dit "prou" pels "retards constants, trens plens, avaries, excuses i accidents" i ha anat més enllà: aquest dimecres ha reclamat la compareixença urgent al Parlament de la consellera de Territori, Sílvia Paneque, i al Congrés del ministre de Transports, Óscar Puente. El motiu és "la crisi de Rodalies, la mala gestió de la crisi ferroviària i el col·lapse de les infraestructures a Catalunya".
Els maquinistes convoquen una vaga general després dels accidents d'Adamuz i Gelida
El Sindicat Espanyol de Maquinistes Ferroviaris (Semaf) ha anunciat la convocatòria d’una vaga general a tot el sector ferroviari arran dels greus accidents registrats a Adamuz (Còrdova) i a Gelida (Barcelona), que en les darreres 48 hores han provocat diverses víctimes mortals, entre les quals tres maquinistes, a més de nombrosos ferits. Semaf, que és el sindicat majoritari, ha qualificat d'"inadmissible" la situació i ha criticat el deteriorament constant del servei ferroviari. La potent força sindical reclama mesures urgents per assegurar la integritat tant del personal ferroviari com dels viatgers.
S’ha esquerdat la treva política per l’accident d’Adamuz?
"Ens hem de barallar per moltes coses, però no per això". Així resumeix una veu de la sala de màquines de la Moncloa la cooperació que hi ha hagut entre el govern espanyol –liderat pel PSOE– i la Junta d'Andalusia –governada amb majoria absoluta pel PP– després del tràgic accident de tren d'Adamuz. I és un diagnòstic en el qual coincideixen els dos actors de l'equació: la portaveu del govern espanyol, Elma Saiz, ha volgut "destacar i agrair" la "coordinació permanent" entre administracions, i el president andalús, Juanma Moreno Bonilla, ha celebrat que tothom "ha actuat de bona fe", cosa que ha permès una "millor coordinació". "Els ciutadans mai ens perdonarien que estiguéssim ara mateix en confrontació", va al·legar ahir en una entrevista a TVE. Són unes paraules que s'alineen amb el que ha anat manifestant el ministre de Transports, Óscar Puente. Sol ser el més incendiari i el que més burxa el PP, però aquests dies ha defugit qualsevol cos a cos amb els populars. "Tot ha sigut coop
Londres obre la porta a una superambaixada xinesa i s'arrisca a tornar a irritar Trump
Hores després de criticar el Regne Unit per, suposadament, cometre "una gran estupidesa" i mostrar "feblesa" davant la Xina i Rússia pels plans de transferir l'arxipèlag de les estratègiques illes Chagos –una decisió que, segons el president dels Estats Units, reforça la necessitat de "comprar Groenlàndia"–, Trump ja té una nova excusa –tot i que no n'hi calen– per continuar atacant el seu aliat més fidel.
L'Air Force One pateix un "problema elèctric menor" i Trump continua el viatge a Davos en un altre avió
L'avió presidencial Air Force One ha patit un "problema elèctric menor" poc després d'enlairar-se de camí a Suïssa, on està previst que Donald Trump participi avui en el Fòrum Econòmic de Davos. El president ha continuat el seu viatge amb un altre avió més petit.
29/12/1989