- Transports va adjudicar a Ferrovial, OHLA, FCC i Azvi el 2022 les obres de les vies del tram de l’accident per 52,5 milions
Adif, el gestor de la infraestructura ferroviària, dependent del Ministeri de Transports, va firmar el maig del 2022 el contracte per a l’execució de les obres corresponents a la millora integral de la infraestructura de la línia d’alta velocitat entre Madrid i Sevilla en el tram entre Guadalmez i Còrdova, que passa per Adamuz, localitat on s’ha produït el fatal accident ferroviari que diumenge passat va causar el descarrilament de dos trens d’Iryo i Renfe i la mort de 43 passatgers. Els sindicats han acusat l’empresa pública d’encarregar una obra low cost’, fet que ha negat públicament el ministre Óscar Puente.Seguir leyendo.... - El PP trenca la treva política sobre els accidents de tren i parla d’«un Govern desbordat»
En el segon dia de dol oficial per l’accident d’Adamuz (Còrdova), que acaba aquest dijous, el Partit Popular (PP) va decidir trencar la treva política que, amb l’excepció de Vox, els partits polítics s’havien autodecretat de manera tàcita, i que va tenir el seu màxim exponent en la compareixença conjunta dilluns, al lloc de la tragèdia, del president del Govern, Pedro Sánchez, i del president de la Junta d’Andalusia, el popular Juan Manuel Moreno.Seguir leyendo.... - Pimec i els sindicats critiquen la suspensió de Rodalies: «No pot ser que tot el servei deixi de funcionar de cop per falta de manteniment»
Pimec i els sindicats han criticat que la falta d’inversions a Renfe Rodalies provoca que, després d’accidents com el que ha passat a Gelida, s’hagi de paralitzar tot el servei fins a garantir la seguretat de totes les línies. La patronal ha acceptat i acatat l’aturada de totes les línies de trens ordenada pel Govern, però li retreuen que no compleixi les promeses de més i millor manteniment de la infraestructura.Seguir leyendo.... - El Govern justifica que no va enviar una alerta mòbil pel tall de Rodalies al no ser una emergència de seguretat
Aquest dimarts al matí, milers de passatgers han arribat a les estacions de tren a les quals acudien habitualment per anar a treballar sense saber que Rodalies no funcionava. És cert que els canals oficials de la Generalitat van informar que el servei estava suspès. Els mitjans de comunicació també van avisar que els trens de Renfe a Catalunya no funcionarien al llarg del dia.Seguir leyendo.... - Els bombers alerten de «possible inestabilitat» a l’AP-7 per la caiguda del mur que va causar l’accident de tren a Gelida
Els Bombers de la Generalitat alerten d’una situació de «possible inestabilitat» a l’AP-7 a l’altura de Gelida (Alt Penedès), en el tram on es va produir el despreniment d’un mur de contenció de la mateixa autopista que va provocar l’accident de tren d’aquest dimarts.Seguir leyendo....

16/10/2023