- La caixa negra indica que el tren de Gelida només va tenir cinc segons per frenar abans de xocar contra el mur ensorrat
Dos dies després de l’accident mortal d’un tren de Rodalies de la R4 a Gelida ja es coneixen les primeres conclusions de la investigació. La Comissió d’Investigació d’Accidents Ferroviaris assenyala que, després de recopilar nombrosa informació tècnica al lloc del sinistre i consultar la caixa negra, la hipòtesi és que el tren va arribar al lloc en un moment en què el mur de contenció de l’AP-7 s’estava ensorrant sobre la via.Seguir leyendo.... - La investigació assenyala a una fractura a la via com la causant de l’accident ferroviari a Adamuz
La Comissió d’Investigació d’Accidents Ferroviaris (CIAF), en un informe preliminar, ha situat a una ruptura a la via com el causant del descarrilament del tren Iryo i l’impacte amb el comboi Alvia de Renfe succeït diumenge passat a la província de Còrdova. Les osques trobades als bogis d’alguns dels vagons de l’Iryo i dels trens que van circular anteriorment a l’accident pel tram d’Adamuz, a més de les deformacions al carril, «són compatibles» amb el fet que la via estigués fracturada abans del pas del tren que va perdre el control, que insisteix que aquestes hipòtesis «han de ser corroborades per càlculs i anàlisis detallades».Seguir leyendo.... - L’Audiència de la Corunya absol l’exdirector de seguretat en la circulació d’Adif per l’accident d’Angrois
L’Audiència de la Corunya confirma la condemna al maquinista del tren Alvia que va descarrilar a Angrois (Santiago) fa 13 anys i va ocasionar la mort de 80 persones i va deixar 143 ferits i absol l’exdirector de seguretat en la circulació d’Adif, l’administrador de la infraestructura ferroviària.Seguir leyendo.... - Els catalans es passen al bus i al cotxe davant la incertesa de Rodalies: «Jo ja no me’n fio»
Els usuaris no s’han fiat aquest matí de l’anunci de Renfe queel servei de Rodalies funcionaria aquest divendres, després de dos dies d’apagada total, amb la «normalitat més gran possible». Aquest possible’, anunciat dijous a les deu de la nit, s’ha traduït a primera hora del matí amb trens i estacions gairebé buits. On normalment s’amunteguen milers de persones que es dirigeixen a treballar, estudiar o simplement visitar Barcelona, aquest matí només arribaven uns quants usuaris amb molta fe. De fet, molt desubicats no caminaven: el servei ha arrencat a mig gas, amb menys trens de l’habitual i retards de més de mitja hora.Seguir leyendo.... - La por puja al tren després d’una setmana negra: «Sempre fa cosa pensar que pot passar alguna cosa, però això és la vida, ¿no?»
Pocs dies després de la tragèdia més gran d’alta velocitat a Espanya, a Atocha es respira certa inquietud, la del risc que no toca, però colpeja. L’afluència és menor a causa de la paralització de la ruta amb el sud d’Espanya, però el soroll constant continua estant en l’ambient. Maletes, motxilles, comiats i rebudes... l’estació continua sent un formiguer. Seguir leyendo....
15/01/2015