- El mur de Gelida es va desplomar cinc segons abans que passés el tren
Les primeres conclusions de la investigació de l’accident mortal d’un tren de Rodalies de l’R4 a Gelida (Alt Penedès) es van conèixer ahir, tres dies després del sinistre. La Comissió d’Investigació d’Accidents Ferroviaris (CIAF) va assenyalar que, després de recopilar nombrosa informació tècnica al lloc del sinistre i consultar la caixa negra, la hipòtesi principal és que el mur de contenció de l’AP-7 s’estava desplomant sobre la via just al pas del tren.Seguir leyendo.... - Rodalies torna a mig gas i amb un altre despreniment que reobre la crisi
El restabliment de Rodalies després de dos dies de tancament total el primer per raons de seguretat després de l’accident de Gelida i el segon per la insubordinació dels maquinistes va estar lluny de registrar una certa normalitat. Després d’una jornada de negociacions agòniques en la qual es va acordar que la xarxa no podria reobrir fins a ser validada per una revisió conjunta de Renfe i els maquinistes, la reobertura del servei va estar marcada per retards generalitzats de mitjana, el caos i la desconfiança. De fet, un nou despreniment a Tordera que va obligar a frenar un tren que circulava amb passatgers i va tallar l’R1 a la tarda va reobrir una nova crisi amb els maquinistes, que ahir continuaven reunits amb el Govern passada la mitjanit. Sobre la taula de la trobada, liderada pels consellers Albert Dalmau, Sílvia Paneque i Núria Parlon, hi havia la possibilitat de paralitzar el servei de Rodalies als punts de risc d’ensorrament.Seguir leyendo.... - Feijóo denuncia "caos" en el Govern en una "setmana negra"
Finalitzat ja el dol oficial, el líder del PP, Alberto Núñez Feijóo, va reunir a la seu del PP a Génova un "equip de seguiment de la crisi ferroviària" amb l’objectiu de fixar la posició del partit sobre la gestió del Govern davant el que el mateix Feijóo bateja ja com una "setmana negra" a Espanya, després de la mort de 46 persones en dos accidents de trens, el de diumenge al municipi cordovès i un segon dimarts a Catalunya.Seguir leyendo.... - El Govern manté el reforç en busos i FGC
El Govern mantindrà fins dimecres vinent els reforços dels autobusos interurbans i dels Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya (FGC), així com les altres mesures addicionals dels últims dos dies, malgrat que ahir es va reprendre el servei de Rodalies. Així ho va anunciar la consellera de Territori, Sílvia Paneque, en una roda de premsa que va realitzar per valorar la represa de Rodalies després de dos dies sense servei.Seguir leyendo.... - Sánchez acudirà al Congrés per informar del sinistre arran de la petició del PP
El president del Govern, Pedro Sánchez, va sol·licitar ahir la seva compareixença al Congrés amb l’objectiu d’informar sobre els últims accidents de tren i sobre la "situació actual del servei ferroviari". Ho va fer dues hores després que el líder del PP, Alberto Núñez Feijóo, li reclamés fer aquest pas i busqués el suport d’altres grups per forçar-lo. Dimarts vinent s’havia de votar a la Diputació Permanent. El suport de Vox i Junts a la sol·licitud dels diputats populars seria suficient, però el cap de l’Executiu s’ha avançat a aquesta eventualitat.Seguir leyendo....
02/10/2014