Xavi Pascual recorre al seu guerrer favorit per evitar patiments
Mentre espera recuperar aviat Will Clyburn, un Barça lluny del seu millor moment es va desfer sense brillantor de l'Asvel Villeurbanne (91-98). El cuer de l'Eurolliga, que va saber llegir bé les debilitats de l'equip blaugrana, va plantar cara durant 35 minuts en una nit incòmoda per al conjunt català, que va acabar sent competitiu sense enlluernar.
"Pensava que hi havia un tiroteig, però era l'ICE"
El dia abans que els agents antiimmigració detinguessin el petit Liam, la Rebecca (nom fictici) estava a l'aula de l'escola esperant que els nens acabessin d'arribar per començar les classes. "Eren al voltant de les 8.45 h del matí, i alguns dels alumnes ja estaven esmorzant. Vam sentir molts de xiulets des del carrer, que són els que els veïns fan sonar quan apareix l'ICE, i per l'altaveu del centre van començar a sonar les consignes de codi vermell". En aquell moment, la Rebecca encara no sabia que les alarmes sonaven perquè un grup de l'ICE s'havia plantat a l'entrada de l'edifici intentant seguir els nens per entrar a dins l'escola. Reprimint els nervis, va agafar els seus alumnes de cinc anys i va seguir el protocol: bloquejar la porta, tancar totes les cortines, apagar els llums i posar-se amb tots els nens a la paret més llunyana de la porta. És el mateix procediment que s'activa quan hi ha un tirador en actiu dins del centre. "Va ser surrealista, en aquell moment pensava que hi havia un tiroteig.
"El nostre model social i democràtic està amenaçat, no només la seguretat"
La periodista Sylvie Kauffmann ha estat l'encarregada d'obrir l'Enfoquem, el nou fòrum que l'ARA celebra aquest dissabte i diumenge amb l'ànim de fer una lectura positiva i propositiva sobre alguns dels temes més candents que ens ocupen i preocupen. Corresponsal experimentada, exdirectora de Le Monde, reportera per a la prestigiosa agència France Presse... Kauffmann té una mirada històrica prou llarga per no poder ignorar els seus avisos: caldrà defensar els valors europeus, caldrà fer sacrificis.
L'alcalde de Kíiv torna a demanar als veïns que marxin o preparin reserves de menjar i medicines
L’alcalde de Kíiv, Vitali Klitxkó, ha instat per segona vegada aquest gener els residents de la capital ucraïnesa a abandonar la ciutat si poden, per la crisi energètica causada pels atacs massius de Rússia. "M’adreço als veïns amb tota sinceritat: la situació és extremadament difícil i pot ser que encara es compliqui més. Assegureu-vos de tenir reserves d’aliments, aigua i medicaments essencials. Si teniu l’opció de marxar fora de la ciutat cap a un lloc amb fonts alternatives d’energia i calor, no la descarteu", ha dit aquest divendres al seu canal de Telegram. El termòmetre ha baixat fins als 16 graus negatius les últimes nits a la capital ucraïnesa.
El silenci d'Aliança i Vox amb l'amenaça de Trump a Groenlàndia
La pretensió de Donald Trump d'annexionar Groenlàndia als Estats Units (EUA) ha agafat a contrapeu Europa, que no s'esperava que el president nord-americà anés tan lluny. També ha agafat amb el pas canviat a l'extrema dreta catalana i espanyola, que han guardat silenci, tot i que fins ara s'havien posicionat públicament a favor del líder del Partit Republicà en tots els conflictes internacionals que ha promogut o en què s'ha vist immers en el seu segon mandat. Tant Aliança Catalana com Vox no van dubtar a defensar la intervenció dels EUA a Veneçuela, que va acabar amb la detenció del seu president, Nicolás Maduro. També han avalat els plans de Trump per Palestina, després de defensar sense rubor el genocidi a Gaza. I aquests últims dies, en plena revolta a l'Iran, totes dues formacions han secundat una futura intervenció dels EUA per acabar amb la república islàmica. La mateixa presidenta d'Aliança Catalana, Sílvia Orriols, l'instava a repetir a l'Iran l'operació contra el successor d'Hugo
10/03/2025