Un jove mort en l'incendi de Cap d'Any a Suïssa tenia arrels catalanes
La tragèdia de la nit de Cap d'Any a Suïssa arran de l'incendi en un bar a la localitat de Crans-Montana, s'ha saldat, de moment, amb 40 víctimes mortals. Aquest balanç, però, encara és provisional, ja que hi ha 119 persones més ferides, la majoria en estat crític. Aquest diumenge, els serveis forenses suïssos van aconseguir identificar tots els cossos: entre els difunts hi ha 22 persones de nacionalitat suïssa, mentre que el segon grup nacional més afectat és el francès, amb set víctimes. Sis dels morts eren italians, dos romanesos i un portuguès, un belga i un turc. Una de les dades més colpidores és que la meitat dels morts (que tenien entre 14 i 39 anys) eren menors d'edat. I entre les víctimes hi havia Joaquim Van Thuyne Daniel, de 18 anys i fill de mare catalana.
Bruts i ferits però contents: la brigada que ajuda les mascotes abandonades a la guerra d'Ucraïna
La Tanja Kriniuk és taxativa i no gaire xerraire. "Si veus un dron, tira la bicicleta i amaga't sota un arbre", em diu mentre carrega la meva motxilla de sobres amb pinso per a gossos i gats. Ens trobem a Khotin, una població a l'est de Sumi, foragitada i assolada pels múltiples atacs russos des de fa un any. No hi queda ningú, en aquesta vila on vivien onze mil habitants, amb un llac, una petita església ortodoxa i cases amb camins sense asfaltar. Pregunto pel casc i l'armilla. Em convida a posar-m'ho si vull, però tant ella com la Victòria, una altra activista i periodista, el deixen a la furgoneta. És massa perillós recórrer el poble amb vehicle, seríem un blanc massa fàcil, i com indica l'evidència, s'ha d'anar lleuger per pedalejar de pressa. Una armilla antibales no serveix de gaire quan aquests aparells voladors que poden arribar a més de 150 quilòmetres per hora et clissen.
Un segle de disseny al FAD: dels feliços anys 20 al canvi climàtic i la covid
L'aigua de colònia Maderas de Oriente ha fet història com una de les icones de la casa Myrurgia, amb la característica ampolla de perfil esglaonat evocadora d'un zigurat. És una peça de museu de la qual hi ha exemplars al MNAC i al Museu del Disseny. Avui seria molt difícil crear un perfum de bell nou amb aquest nom, en un moment en què materials com la caoba i l'ivori, i els deixos colonialistes, fan saltar totes les alarmes. D'una altra banda, Maderas de Oriente es remunta a l'optimisme dels feliços anys 20 del segle XX, un moment molt diferent de l'actual, tal com es pot veure fins al 25 de gener en l'exposició organitzada pel FAD al DHub Art (D)éco 1925-2025. El disseny, mirall de les arts decoratives.
Nil Llop, el català que serà olímpic en un esport sense instal·lacions a Espanya
El 2022, la sabadellenca Queralt Castellet esdevenia la primera catalana en guanyar una medalla en uns Jocs Olímpics d'Hivern en un esport, el halfpipe, que no té instal·lacions a Catalunya. Ara, el patinador Nil Llop (el Prat de Llobregat, 2000) debutarà en uns Jocs aquest febrer en un esport que tampoc disposa d'instal·lacions a casa nostra, el patinatge de velocitat sobre gel. En els dos casos, es tracta d'esportistes que han marxat lluny de casa molts mesos per perseguir el seu somni.
El PP fa equilibris en la crisi veneçolana: de la defensa de Trump a la incomoditat per Delcy Rodríguez
Fa anys que Veneçuela és un leitmotiv de la dreta espanyola, que ha fet del seu suport ferri als opositors al règim de Nicolás Maduro un dels seus cavalls de batalla preferits contra el govern espanyol. El PP ha retret sempre al PSOE que hagi fet equilibris amb aquesta qüestió i ha acusat reiteradament Pedro Sánchez d'haver "blanquejat" i "emparat" el "dictador" veneçolà pel fet de no haver-s'hi oposat frontalment. Ara bé, l'atac unilateral de Donald Trump a Veneçuela i el seu aval d'entrada a la continuïtat de Delcy Rodríguez, vicepresidenta chavista, com a via per liderar una transició situa els populars en una posició incòmoda que els ha dut a fer, al seu torn, equilibris. Els d'Alberto Núñez Feijóo han rebutjat l'aposta per Rodríguez, però alhora han evitat criticar el president dels Estats Units. El PP, que se sent més còmode quan aterra l'afer en clau de política espanyola, ha centrat, en canvi, els atacs en el PSOE.
29/05/2024