Com recuperar la confiança en el sistema ferroviari
El tràgic accident d'Adamuz, amb més de 40 víctimes mortals i més de 40 desapareguts, ha obert una més que lògica inseguretat, tant en els gestors de les línies de ferrocarril com en els mateixos usuaris. No en va, respecte a les causes que haurien provocat l'accident, de moment tot són especulacions. Experts, maquinistes, treballadors del sector i, darrere seu, els polítics amb responsabilitats busquen desesperadament explicacions tècniques a un desastre ferroviari tan greu com de moment incomprensible i enigmàtic.
Elon Musk es planteja comprar Ryanair per acomiadar el seu conseller delegat
El conseller delegat de Tesla i president de X Corp, titular de l'antiga xarxa social Twitter, Elon Musk, ha iniciat una veritable guerra amb el conseller delegat de Ryanair, Michael O'Leary. A l'home més ric de món no se li ha posat gens bé que O'Leary descartés instal·lar als avions la connexió de wifi de la seva xarxa d'internet ràpid per satèl·lit Starlink.
El cap del 112 declara que el número dos de Pradas va demanar ajuda per als seus "amics i coneguts"
El cap d'explotació operativa del telèfon d'emergències 112, Manuel Villalba, ha confirmat aquest dimarts que la tarda de la dana el llavors secretari autonòmic d’Emergències i número dos de la conselleria valenciana de Justícia i Interior, Emilio Argüeso, va anar a la sala del 112 perquè es tramitessin peticions d’auxili d'"amics i coneguts" seus que li arribaven al telèfon. Així ho ha explicat el testimoni segons fonts judicials coneixedores de la seva declaració.
Tren de Còrdova: no voltors, però tampoc estruços
Els dies immediatament posteriors a una catàstrofe com la de l’últim accident ferroviari a Espanya són delicats. Encara prossegueixen les tasques de recerca de possibles víctimes mortals i sembla poc delicat començar a exigir responsabilitats. Però igual que hi ha mitjans als quals es noten les ganes de furgar en les explicacions per fer-ne derivar conseqüències polítiques –els voltors– també pot haver-hi estruços que amaguin voluntàriament el cap sota terra per no veure l'evidència que algun protocol ha fallat i deixar que el succés quedi enquadrat en el paradigma dels accidents inevitables diguem-ne inherents a l’aleatorietat de la vida. Ho dic perquè, al costat dels titulars quirúrgics i els fons de color negre per expressar el dol ja comencen a emergir enunciats com ara "Els investigadors analitzen com es va poder trencar la via en el quilòmetre 318,7 quan la renovació es va acabar el maig i el tren va ser revisat quatre dies abans" (Abc), "Els maquinistes van advertir del deterioram
La politització de les desgràcies
En menys de 24 hores, Santiago Abascal ha aprofitat l'accident ferroviari de Còrdova per dir que "res no funciona sota la corrupció i la mentida" i Sílvia Orriols s'ha agafat a la infecció de Salvador Illa per piular que "la vida d'un president no val més que la d'un policia, un mecànic o una florista…". Jo diria que si les dues declaracions ens criden l'atenció no és tant perquè el contingut ens hagi escandalitzat més del que és habitual en aquestes dues figures com perquè reflecteixen la confiança de les noves dretes que els vents culturals els són favorables, la mena d'excés retòric que delata els que s'han cregut les enquestes i es passen de frenada. És impossible saber del cert si aquestes comunicacions acabaran sumant o restant, però s'ha vist molt clarament que l'aura d'autenticitat dels líders de la dreta és un posat igual que el dels rivals que tant critiquen i, en realitat, tots fan servir un manual.
22/08/2019