Borrasca 'Ingrid': Nevades intenses al Moianès i el Berguedà i restriccions de mobilitat
Pluges intenses i més fred a Catalunya. El canvi de temps d’aquest dissabte ha estat intens i molt ràpid, generat per un nucli de baixes pressions amb aire molt fred en altura associat a la borrasca Ingrid, situada a l'Atlàntic. L'arribada de l’aire fred, amb el pas de la pertorbació, ha provocat xàfecs de neu en cotes baixes, prop dels 300 o 400 metres. De fet, a mig matí nevava amb intensitat en comarques com el Moianès o el Berguedà. A Sant Guim de Freixenet (Segarra), per exemple, acumulaven 7 cm fins a les 12 h. La pluja també ha descarregat al matí amb intensitat moderada, amb quantitats més abundants al litoral i el prelitoral, en què destaquen els 25 l/m² del Vendrell, els 23 l/m² de Cunit o els 21 l/m² a Montserrat, part dels quals en forma de neu.
Mark Bray: "Hi ha agents de l'ICE que són explícitament feixistes"
“Alimento la idea que cada temporada és l’última perquè tinc molta por”
Líder d'audiència de la ràdio a Catalunya, Jordi Basté ha trobat temps per tornar a tenir una aventura televisiva, en aquest cas a La 2 Cat, amb el programa d'entrevistes Pla seqüència. Ho aprofitem per parlar, en una conversa introspectiva, de la diferència entre el jo públic i el jo privat, de les relacions amb la Corpo i de les especulacions sobre el final de la seva trajectòria presentant el matinal de RAC1.
Els trens i la irresponsabilitat política
L’accident ferroviari d'Adamuz obligarà a una considerable feina de revisió de l'estat de les vies per garantir en la mesura del possible la seguretat de la xarxa d’alta velocitat. Són 3.000 quilòmetres, utilitzats per més de 40 milions de passatgers l'any passat. S'ha de fer el mateix amb Rodalies, tenint en compte en els dos casos que convé restablir els serveis amb plena normalitat com més aviat millor i amb les degudes garanties. És una qüestió de responsabilitat. D’una banda, el bon funcionament del transport –alta velocitat inclosa– és una necessitat, no un luxe, i de l'altra, s’han de reduir tant com sigui possible els riscos. A part d’establir les causes dels accidents –que en el cas de Gelida són especialment més clares que en el d’Adamuz–, el que cal garantir és que es fa una bona tasca de manteniment de la xarxa.
"Pot ser que la situació política ens porti a una nova pobresa i s'hagi de tornar al caldo perquè no tenim altre remei"
La cuina no es pot donar per morta. Encara que a casa va de baixa, en part per l'allau d'alternatives de menjar preparat que es venen com l'antídot davant la manca de temps, cuinar és un acte etern que no pot desaparèixer així com així. És el pronòstic de la veterana cuinera, estudiosa de la cuina i escriptora Rosa Tovar, que es mostra optimista malgrat que veu el panorama mundial "negríssim": recorda que "la vida humana és impossible sense l'alimentació", que no cal recórrer a plats estrambòtics –unes llenties o un caldo poden ser "una meravella"– i confia que la cuina tornarà "per tirar endavant el món una altra vegada".
12/06/2019