- Què és el millor que pot fer el PP amb Mazón?
El dia que Carlos Mazón compareixia per retre comptes davant les Corts Valencianes sobre la gestió de la DANA, Alberto Núñez Feijóo va triar ser a l'altra punta de l'estat espanyol. Ni el líder del PP ni cap altre membre de la direcció estatal del partit van acompanyar el president valencià durant l'examen a què es va sotmetre divendres, acorralat per les crítiques de l'oposició i de la pressió del carrer que, a les portes del parlament autonòmic, exigia a crits la seva dimissió. Feijóo va evitar la fotografia amb el seu baró del País Valencià, molt tocat políticament, i se la va fer amb el seu successor al capdavant de la Xunta de Galícia, Alfonso Rueda, amb qui va exhibir complicitat. El president popular va aprofitar la seva visita a Santiago de Compostela per presumir de bona gestió en els gairebé 14 anys que hi va governar i que va fer extensiva a l'etapa de Rueda. No es pot dir el mateix del seu discurs sobre Mazón. Tot acceptant la seva continuïtat, el va instar a fer "autocrítica" - La gran decisió de Pep Guardiola
"Passarà tard o d'hora i han d'estar preparats. No serà una sorpresa. He d'estar realment convençut que serà el millor per al club. No endarreriré cap decisió si crec que serà dolenta per al City. I si em demanen una opinió sobre el meu substitut, els hi donaré". Pep Guardiola s'expressava així fa un mes, abans de perdre quatre enfrontaments seguits i viure el seu moment esportiu més complicat des que entrena a la Premier. Les seves paraules podien sonar a comiat després del del director esportiu citizen, Txiki Begiristain. Al gener d'aquest any havia plegat el cap d'operacions del club, Omar Berrada. Començava, per tant, a ser versemblant l'adeu d'un tercer puntal en un moment d'incertesa judicial per a l'equip, que ha guanyat sis de les últimes set lligues angleses. Però l'amor és poderós i els inputs, de moment, van cap a una altra direcció. - Els ferits greus per accident de trànsit es disparen un 20% a l'àrea metropolitana de Barcelona
L'any passat a l'àrea metropolitana de Barcelona es van registrar fins a 11.626 accidents de trànsit que van provocar ferits o víctimes mortals. Tot i que en la darrera dècada aquesta xifra s'ha reduït en un miler de sinistres, la realitat és que des de la baixada en picat durant la pandèmia, el nombre d'accidents de trànsit amb víctimes no ha deixat d'incrementar-se. Així ho conclou l’estudi realitzat per l’Institut Metròpoli, que mostra com l'any 2023 15.000 persones van resultar ferides en accidents de trànsit a la metròpolis barcelonina, 46 de les quals van resultar mortes a causa del sinistre. De fet, l'àrea metropolitana de Barcelona concentra gairebé la meitat (48%) de les víctimes mortals que es van registrar al conjunt de Catalunya l'any passat. - El Barça torna a torturar el Reial Madrid
El Barça és una gota xinesa per al Reial Madrid. La gota d'aigua freda en aquest cas no cau al front de les blanques cada cinc segons, però ho fa sempre que tenen davant les blaugranes. Cada vegada que el projecte del futbol femení de Florentino Pérez sembla que comença a enlairar-se en el món terrenal arriba el Barça des d'una altra dimensió i torna a posar les coses al seu lloc. Les madridistes aparentment avancen, sempre que no juguin contra l'equip català. Dos gols de Patri Guijarro, un de Clàudia Pina i una obra d'art d'Alexia van dibuixar un 0-4 a l'Alfredo Di Stéfano que es va quedar curt, i ja van quinze triomfs culers de quinze possibles des de l'aparició de les madridistes. - La vinyeta de Manel Fontdevila, 17/11/2024