La plataforma d'usuaris de Rodalies convoca una manifestació al marge de l'ANC
El caos de Rodalies no es convertirà en una gran manifestació unitària com la del 2007. Llavors milers de persones, 200.000 segons la policia i 700.000 segons els organitzadors, van respondre a la crida de la Plataforma pel Dret a Decidir (PDD) i van col·lapsar el centre de Barcelona per protestar pel mal funcionament de les infraestructures, especialment pel desori de Rodalies per l'arribada de l'AVE.
Sostenidors al cartell de Hollywood, la nova polèmica (i possible problema legal) de Sydney Sweeney
Sydney Sweeney és una de les grans estrelles cinematogràfiques actuals i cada passa que dona genera expectativa o polèmica. Ara la protagonista de La asistenta podria tenir problemes legals a causa de la campanya de màrqueting que ha fet per anunciar el llançament de la seva marca de llenceria. Aquest dilluns l'actriu d'Euphoria va pujar fins al senyal de Hollywood, situat en un dels turons de Los Angeles, i hi va penjar una dotzena de sostenidors. La Cambra de Comerç de Hollywood assegura que ni Sweeney ni el seu equip tenien autorització per fer aquesta acció publicitària.
Cop de porta del TC a Puigdemont: manté l'ordre de detenció mentre estudia l'amnistia
El Tribunal Constitucional evita anticipar una decisió sobre l'amnistia a Carles Puigdemont i es nega a aixecar l'ordre de detenció que li impedeix tornar en llibertat a Catalunya. Almenys mentre encara estigui estudiant el fons de la qüestió. El TC ha rebutjat aquest dimarts per unanimitat les mesures cautelars que tant ell com Toni Comín i Lluís Puig van sol·licitar en els recursos d'empara contra la negativa del Suprem a aplicar-los la norma de l'oblit penal. En tot moment, ha al·legat que esperar-se a la sentència no provocarà un "perjudici irreparable" i que, en canvi, pronunciar-se ara implicaria un "judici anticipat". El veredicte definitiu, previst pels pròxims mesos, haurà de determinar si la malversació que s'atribueix al Govern de l'1 d'octubre està inclosa en el perímetre de l'amnistia. Fins ara, el Suprem –amb Manuel Marchena i Pablo Llaren al capdavant– ha dit repetidament que no. La decisió del TC és la mateixa que va prendre amb els casos d'Oriol Junqueras, Jordi Turull, Ra�
El govern espanyol aprova un pla de 20 milions d'euros d'indemnitzacions per Adamuz
El ministre de Transports, Óscar Puente, ha anunciat un nou decret llei per accelerar el cobrament d'indemnitzacions per les víctimes d'accidents ferroviaris. En la roda de premsa del consell de ministres, ha assegurat que els familiars dels morts i també els ferits han de poder comptar amb el suport econòmic necessari de forma immediata i, en aquest sentit, ha anunciat un pla de fins a 20 milions d'euros per la tragèdia d'Adamuz.
El Govern preveu recuperar la "normalitat" a Rodalies a partir de dilluns
Una setmana després del tràgic accident a Gelida, i després de set dies d'un caos sense precedents que aquest dilluns va acabar amb dues destitucions a Renfe i Adif, Rodalies torna a funcionar aquest dimarts. Ho fa, això sí, a mig gas, amb nombrosos talls de línies i trams i fins a deu serveis alternatius per carretera. La principal novetat ha estat que el servei ha arrencat a les 6:00 hores tal "com estava previst", en paraules del portaveu de Renfe, Antonio Carmona. El Govern preveu que dilluns vinent Rodalies recuperi la "normalitat" del servei, ja sense serveis alternatius en el gran gruix de la xarxa. Així ho ha confirmat la consellera de Territori i portaveu de l'executiu català, Sílvia Paneque, que ha afegit que el Govern no estarà "satisfet" fins que el servei sigui "fiable". Des del cap de setmana s'anirà reprenent la circulació als trams que estan sent inspeccionats per garantir-ne la seguretat.
18/08/2017