La diana està ja adjudicada: Óscar Puente
Després de la cautela dels dies immediatament posteriors a l’accident de Còrdova, els diaris de la dreta comencen a sobrevolar fent cercle i desplegant les seves majestuoses ales, amb el bec esmolat. “Puente escurre el bulto i apunta a un problema en la via casi indetectable”, titula La Razón, i ho deixo en versió original per conservar aquesta prosa mortadèl·lica i filemònica. Un dia abans, a l’Abc, la primera pàgina s’obria amb “Puente és incapaç d’aclarir dades claus del descarrilament en més de dues hores de compareixença”. I El Mundo no es quedava enrere, amb l’avanttítol “El cúmul d’evidències desmunta els arguments d’Óscar Puente”. Quin contrast amb El País, que no el pintava com a fugisser, incapaç o desmuntat, sinó com algú que estava a sobre de l’assumpte: “Puente admet la possibilitat que les vies danyessin els trens”. Aquest tipus de desgràcies són, lamentablement, com el joc de la patata calenta: les deficiències de manteniment que les expliquen
"Investiguen l'accident d'Adamuz persones que han treballat 20 anys a Renfe o hi han tingut càrrecs"
Cinc dies després de l'accident ferroviari a Adamuz (Còrdova), una sentència reescriu les responsabilitats del sinistre més gran a l'alta velocitat espanyola: el d'un tren Alvia el 24 de juliol del 2013, a Santiago de Compostel·la, en què van morir 80 persones i 143 van quedar ferides. Aquest divendres l'Audiència de la Corunya ha revocat la condemna a l'aleshores responsable de seguretat d'Adif i ha deixat tota la responsabilitat sobre el maquinista. L'advocat Antonio Benítez Ostos, soci director d'Administrativando Abogados, ha acompanyat les víctimes de l'accident d'Angrois en el procés de la investigació tècnica independent del sinistre i reclama que a la Comissió de Recerca d'Accidents Ferroviaris (CIAF) hi hagi només tècnics que no hagin estat vinculats a Renfe ni Adif.
Un carril de l'AP-7 s'obrirà demà a partir de les 14 hores en sentit sud a Martorell
L'obertura d'un carril de l'AP-7 en sentit sud a Martorell es farà aquest dissabte a partir de les 14 hores, un cop hagi acabat l'operació sortida. Serà el que se situa més a l'esquerra, després que els tècnics del ministeri de Transports que estaven avaluant el talús que va cedir i va causar un accident mortal en un tren de la R4 hagin assegurat que obrir-lo és "perfectament segur", ja que l'ensorrament es va produir a la part exterior i no al terra de l'autopista. Els altres dos carrils, els de la dreta, continuaran tancats i l'obertura és qüestió "de dies", segons ha explicat aquest divendres el director general del Servei Català de Trànsit, Ramon Lamiel. De moment es demana que es continuïn fent servir les rutes alternatives per evitar un "efecte embut".
El repte d'hiperconnectar el nou Camp Nou
En el procés de renovació de l’emblemàtic estadi del Barça, el protagonisme se l’ha endut l’obra civil, no sempre exempta de polèmica. Però a sobre de les bigues i el formigó del nou Camp Nou, l’entitat està desplegant també una sofisticada infraestructura tecnològica, tant per millorar l’experiència dels espectadors en els dies de partit com per donar suport al model de negoci del futur Espai Barça. He demanat a les responsables tècniques del club, que és una mitjana empresa amb 1.500 empleats distribuïts entre diverses seus, que m’expliquin les noves instal·lacions audiovisuals, de telecomunicacions, d'anàlisi de rendiment esportiu i d'operacions del recinte.
Trump revoca la invitació del Canadà a la seva Junta de Pau
El discurs que va fer el primer ministre canadenc, Mark Carney, des de Davos –en què va enterrar el vell ordre mundial– no va agradar a Donald Trump. L'endemà de sentir-lo, el president dels Estats Units va replicar que el Canadà "viu gràcies als Estats Units" i va dir al primer ministre que hauria d'estar agraït per la generositat de Washington. "Recorda això, Mark, la pròxima vegada que facis les teves declaracions", va reblar.
31/08/1994