Cop de porta del TC a Puigdemont: manté l'ordre de detenció mentre estudia l'amnistia
El Tribunal Constitucional evita anticipar una decisió sobre l'amnistia a Carles Puigdemont i es nega a aixecar l'ordre de detenció que li impedeix tornar en llibertat a Catalunya. Almenys mentre encara estigui estudiant el fons de la qüestió. El TC ha rebutjat aquest dimarts les mesures cautelars que tant ell com Toni Comín i Lluís Puig van sol·licitar en els recursos d'empara contra la negativa del Suprem a aplicar-los la norma de l'oblit penal. Al·lega que esperar-se a la sentència no provocarà un "perjudici irreparable" i que, en canvi, pronunciar-se ara implicaria un "judici anticipat". El veredicte definitiu, previst pels pròxims mesos, haurà de determinar si la malversació que s'atribueix al Govern de l'1 d'octubre està inclosa en el perímetre de l'amnistia. Fins ara, el Suprem –amb Manuel Marchena i Pablo Llaren al capdavant– ha dit repetidament que no. La decisió del TC és mateixa que va prendre amb els casos d'Oriol Junqueras, Jordi Turull, Raül Romeva i Dolors Bassa, que reclama
El govern espanyol aprova un pla de 20 milions d'euros d'indemnitzacions per Adamuz
El ministre de Transports, Óscar Puente, ha anunciat un nou decret llei per accelerar el cobrament d'indemnitzacions per les víctimes d'accidents ferroviaris. En la roda de premsa del consell de ministres, ha assegurat que els familiars dels morts i també els ferits han de poder comptar amb el suport econòmic necessari de forma immediata i, en aquest sentit, ha anunciat un pla de fins a 20 milions d'euros per la tragèdia d'Adamuz.
El Govern preveu recuperar la "normalitat" a Rodalies a partir de dilluns
Una setmana després del tràgic accident a Gelida, i després de set dies d'un caos sense precedents que aquest dilluns va acabar amb dues destitucions a Renfe i Adif, Rodalies torna a funcionar aquest dimarts. Ho fa, això sí, a mig gas, amb nombrosos talls de línies i trams i fins a deu serveis alternatius per carretera. La principal novetat ha estat que el servei ha arrencat a les 6:00 hores tal "com estava previst", en paraules del portaveu de Renfe, Antonio Carmona. El Govern preveu que dilluns vinent Rodalies recuperi la "normalitat" del servei, ja sense serveis alternatius en el gran gruix de la xarxa. Així ho ha confirmat la consellera de Territori i portaveu de l'executiu català, Sílvia Paneque, que ha afegit que el Govern no estarà "satisfet" fins que el servei sigui "fiable". Des del cap de setmana s'anirà reprenent la circulació als trams que estan sent inspeccionats per garantir-ne la seguretat.
La revista per als més petits es fa gran
“Per a mi El Tatano és un record divertit i màgic de la meva infància. Vaig passar molts moments en família compartint receptes, manualitats, imaginació, lectures i moltes rialles”, diu el Xavier, d’Alella, que ara té 23 anys. “Roser, ja ha arribat El Tatano! Quines corregudes hi havia quan sentia aquesta frase! No hi havia prou mans per trencar el plàstic que embolicava la revista i posar-me a llegir en Pere Sense Por”, recorda la Roser Maria, de Ferreries, de 25 anys. “El Tatano em va fer connectar amb el món de la lectura. Els meus germans grans llegien el Cavall Fort i jo els imitava llegint El Tatano”, assegura el Martí, de Maçaners, que té 24 anys. Tots tres ho expliquen al número 241 de l’emblemàtica capçalera, que està d’aniversari: celebra els seus vint anys de vida als quioscos. I com ells, tot un seguit de tataners que han crescut amb les històries d’en Pere Sense Por, de la Rita Pinyada i del Nono i la Petúnia, entre molts altres, comparteixen com els va marcar el
Un poble d'Itàlia al marge de l'abisme: així ha quedat després d'una esllavissada
Una esllavissada de terra causada per unes pluges intenses ha provocat que diverses cases i edificis hagin caigut daltabaix d'un gran barranc. El succés ha passat al poble sicilià de Niscemi, un municipi d'uns 25.000 habitants ubicat al sud de l'illa. Un dels barris de la població ha quedat, literalment, suspès a l'abisme. Les autoritats de la zona es troben en màxima alerta, ja que a hores d'ara continuen havent despreniments de terra. La situació és crítica i es podria agreujar en les properes hores. Tot i l'esllavissada no ha causat víctimes, sí que ha obligat a evacuar uns 1.500 veïns i veïnes.
14/07/1985