Óscar Puente dona avui explicacions sobre els accidents de Còrdova i Gelida
El ministre de Transports, Óscar Puente, compareix aquest dijous a les 11 hores al Senat, a petició del PP, per donar explicacions sobre els accidents ferroviaris a Adamuz (Còrdova) i Gelida, així com del caos que aquest darrer sinistre ha provocat l'última setmana a la xarxa de Rodalies a Catalunya.
La UE debat designar la Guàrdia Revolucionària de l'Iran com a grup terrorista
La Unió Europea continua endurint les sancions a l'Iran. La cap de la diplomàcia comunitària, Kaja Kallas, ha anunciat a l'entrada del Consell d'Exteriors de la UE d'aquest dijous que la intenció dels estats membres és incrementar la pressió contra el règim dels aiatol·làs per la repressió contra els manifestants, i augmentar la llista negra d'entitats i dirigents iranians, així com la designació de la Guàrdia Revolucionària com a grup terrorista. "Espero que ho acordem. [...] Els posaria en el mateix nivell que a Al-Qaeda, Hamàs o Daesh", ha afegit Kallas en declaracions als mitjans.
Quan s'inaugurarà el nou Campus de Salut de Girona?
Fa 20 anys, la llavors consellera de Salut, Marina Geli, presentava una maqueta de l’ampliació del gran centre hospitalari de referència a les comarques gironines: el Doctor Josep Trueta. La previsió era que s’inaugurés el 2008, just quan va esclatar la crisi econòmica, però només tres anys després ja es parlava del 2015-2016. Des de llavors ha passat una dècada, un canvi d’ubicació de les instal·lacions al costat del Parc Hospitalari Martí i Julià –més conegut com el Santa Caterina– i un nou calendari que situa en el 2031 la inauguració del nou Campus de Salut de Girona. Una previsió que, malgrat l’acord entre institucions i el compromís que no hi ha “res ara mateix que faci endarrerir el calendari”, els metges gironins posen en dubte pels continus esculls tècnics i “retards acumulats”.
Guia (gore i festiva) per acabar amb el teu cap
En un dels capítols de la sèrie d’animació Hora de aventuras, en Finn i en Jake trobaven un iceberg flotant que portava uns homes de negocis zombis obsessionats amb l’eficàcia i la productivitat. Sam Raimi, un cineasta que ha aconseguit construir una carrera en el mainstream (la primera trilogia de Spiderman) sense renegar mai dels seus orígens independents i del seu amor pel terror de sèrie B (Possessió infernal), aborda a Send Help un altre tipus de nàufrags corporatius. Després d'un accident d'avió, arriben a una remota illa la Linda, una empleada brillant amb poques habilitats socials, i en Bradley, el seu presumptuós i misogin cap.
Sexe i literatura al batxillerat
L’altre dia vaig anar a un institut on els alumnes de segon de batxillerat havien llegit Biografia del foc. Aquest llibre no és segurament el més indicat per a batxillers, perquè alguns contes tenen una temàtica que els queda potser massa lluny i, en general, té un punt de complexitat que, veient com està el nivell de comprensió lectora, fa que es pugui sospitar que no els serà fàcil. Tanmateix, aquestes xerrades a centres de secundària sempre són interessants, sobretot perquè t’adones que se sorprenen que els escriptors siguem persones normals. I part de la feina és aquesta: aconseguir que els adolescents no ens considerin una mena de rates de biblioteca reprimits i antiquats que no escrivim sobre la vida sinó sobre abstraccions intel·lectuals buides. També en aquesta ocasió va ser interessant la xerrada, en especial quan va sortir el tema del sexe.
31/05/1967