Un gironí li clava un punyal al Girona
Havia de ser un ex del Girona, i gironí, qui apunyalés el Girona a Oviedo. Ilyas Chaira ha penalitzat el pèssim partit dels de Míchel, que han encaixat merescudament la primera derrota del 2026 contra l'últim classificat de Primera Divisió (1-0). Qui pensés que l'objectiu blanc-i-vermell serà alguna cosa més que la permanència, s'equivoca de totes totes. Arribar als 42 punts és l'única meta. De moment, en tenen 25.
Israel mata almenys 29 palestins a Gaza en un sol dia malgrat l'alto el foc
L'exèrcit israelià ha matat almenys 29 persones a Gaza aquest dissabte, malgrat l'alto el foc vigent des de l'octubre, segons han informat fonts mèdiques i de la defensa civil de l'enclavament palestí. La d'avui és una de les jornades més letals des de l'entrada en vigor de la treva, i ja són més de 520 els gazians que han estat assassinats des de llavors.
"A Cellnex estem en un moment una mica menys sexi, amb menys grans operacions i compres"
Després dels primers 10 anys des de l'escissió d'Abertis, marcada per les compres i un creixement ràpid, Cellnex encara una nova etapa. Ara se centra en focalitzar-se en els negocis bàsics, vendre els que no ho són i proporcionar rendibilitat al seus accionistes. Amb la família Benetton, a través d'Edizione, al capdavant del capital; seguida per TC, de l'inversor activista Christopher Anthony Hohn; i el fons de Singapur GIC, el seu conseller delegat a Espanya, Alfonso Álvarez, un enginyer de telecomunicacions que hi treballa des que era una filial d'Abertis, no descarta participar en algun procés de concentració del negoci de les torres de telecomunicacions i destaca la capacitat del grup de proporcionar servei fins i tot durant una inèdita apagada com la d'abril de l'any passat.
La setmana 'horribilis' del Govern pel caos de Rodalies
El fatídic accident de Rodalies de la setmana passada a Gelida ha desencadenat la crisi més greu que ha viscut el Govern de Salvador Illa fins ara. Dimarts al vespre, la notícia sobre el descarrilament d'un tren de la R4 a Gelida amb la mort d'un dels maquinistes que conduïen aquell comboi, va sacsejar una deteriorada xarxa ferroviària. La gravetat de l'accident va portar Renfe, amb el vistiplau del Govern i Adif, a paralitzar el funcionament de Rodalies fins que es pogués garantir la "seguretat" dels usuaris. Tot plegat, mentre l'executiu organitzava de forma urgent un grup de coordinació amb Renfe i Adif –que es va reunir al departament de Territori matí i tarda al llarg dels següents dies– per intentar gestionar una crisi que es feia més gran a mesura que passaven els dies. La coordinació, però, va brillar per la seva absència. Què va fallar?
El pecat original del ministre Puente
Voldria creure que pel que fa a la seva manera de concebre la participació en la vida política, el ministre de Transports, Óscar Puente, no serà el mateix després de les experiències que està tenint aquests dies. L’acte més solemne i digne pels accidents ferroviaris d'Adamuz i Gelida va tenir lloc dijous passat al Palau d'Esports Carolina Marín, de Huelva. En aquest funeral d’estat el més important va ser la intervenció de Liliana Sáenz, filla d’una de les víctimes mortals. “Som les famílies [ara ja 46] que lluitaran per saber la veritat”, va dir, per subratllar el sentit i el propòsit de les seves paraules. “Només la veritat –va afegir– ens ajudarà a curar aquesta ferida que mai no es tancarà. Sabrem la veritat, lluitarem perquè mai hi hagi un altre tren, però ho farem des de la serenitat, des de l’alleugeriment”.
10/07/1965